Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 26.02.2015 року у справі №812/1389/14 Постанова ВАСУ від 26.02.2015 року у справі №812/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 26.02.2015 року у справі №812/1389/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"26" лютого 2015 р. м.Київ К/800/28042/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Заяць В.С.,

Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у сумі 3461,07 грн., -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просило стягнути заборгованість по фінансовим санкціям за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування у розмірі 403,26 грн. та заборгованість по пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування у розмірі 3057,81 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідач, в порушення п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не сплатив своєчасно страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2008-2010 роки, заборгованість сплачувалась з 04 червня 2013 року та повністю сплачена 16 жовтня 2013 року, у зв'язку з чим позивачем застосовані до відповідача фінансові санкції та нарахована пеня, стягнення якої є предметом вимог Управління.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року, відмовлено у задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що на час прийняття відповідачем рішень про застосування до відповідача фінансових санкцій та нарахування пені положення п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування штрафних санкцій та пені втратили чинність, а нормами абз.5, 6 ч.7 розділу VІІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не передбачено застосування після 01 січня 2011 року штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків, нарахованих та несплачених до 01 січня 2011 року. З посиланням на вказані обставини суди прийшли до висновку, що позивачем без наявності відповідних повноважень застосовано до відповідача штрафні санкції та нараховано пеню рішеннями від 06 лютого 2014 року №19 та №20, а тому суми штрафних санкцій та пені, визначені у цих рішеннях, стягненню з відповідача не підлягають.

Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями, Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги управління у повному обсязі.

У касаційній скарзі позивач, з посиланням на п.7 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зазначає про правомірне нарахування фінансових санкцій та пені зі сплати страхових внесків.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області 09 січня 2008 року за №2374000000000190.

06 лютого 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийнято рішення №19 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого до ОСОБА_2 застосовані штрафні санкції в розмірі 224,10 грн. та нараховано пеню в сумі 1621,37 грн. за період з 12 липня 2011 року до 15 серпня 2013 року, що загалом становить 1845,47 грн.

06 лютого 2014 року позивачем також прийнято рішення №20 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 179,18 грн. та нараховано пеню в сумі 1436,60 грн. за період з 15 липня 2011 року до 16 жовтня 2013 року, що загалом становить 1615,76 грн.

Вказані рішення прийнято на підставі даних карток особового рахунку позивача, де відображена сума виниклої заборгованості, дати та суми її зарахування відповідно до дня списання банком сум здійснених підприємством платежів з рахунку платника, кількість днів затримки, суми штрафу та пені.

Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частиною 6 ст.19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Стаття 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті зазначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно ч.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції до 01 січня 2011 року) суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01 січня 2011 року, виключено ч.1-9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, як передбачено абз.5 п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Відповідно до абз.6 п.7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування збережено повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.

Таким чином, вказана норма передбачає вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

Отже, Фонд і після 01 січня 2011 року має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 1 січня 2011 року, і у випадку виявлення порушень - право застосовувати штрафні санкції, визначені законом, чинним на момент вчинення таких порушень.

Як встановлено ч.13 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення.

З урахуванням невиконання відповідачем обов'язку щодо сплати фінансових санкцій у вказаній частині, позовні вимоги про стягнення нарахованих сум підлягають задоволенню.

Згідно ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

За вказаними обставинами рішення судів попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення 3461,07 грн. заборгованості зі сплати фінансових санкцій та пені за несплату страхових внесків підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року скасувати та прийняти нове рішення.

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області заборгованість по фінансовим санкціям за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування у розмірі 403,26 грн. та заборгованість по пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування у розмірі 3057,81 грн.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді

logo